درباره‌ DxOMark؛ معیار سنجش کیفیت دوربین‌های موبایل | آیفون 7


 درباره‌ DxOMark؛ معیار سنجش کیفیت دوربین‌های موبایل

از مواردی که معمولا هنگام خریدگوشی جدید مد نظر قرار می‌گیرد، امتیاز DxOMark است؛ اما چقدر می‌توان به این امتیاز تکیه کرد؟


معمولا درباره‌ی هر گوشی جدید، نوشته می‌شود که «این محصول بالاترین امتیاز را در بین دوربین‌های موجود به خود اختصاص داده است». dxomark به جزء اصلی مشخصات یک گوشی و بنچمارکی مهم برای تولیدکننده‌ها تبدیل شده است.

نمره‌ی DxOMark در تیتر مقالات می‌درخشد و توییتر مدیران شرکت‌های سازنده، مملو از پست‌هایی در خصوص این امتیاز است و آن‌ها نمره‌ی بالای DxOMark را مایه‌ی مباهات خود می‌دانند. اما استفاده از یک عدد در شرح کیفیت یک دوربین می‌تواند مشکل‌ساز باشد؛ یعنی با وجود دقیق بودن می‌تواند بسیار گمراه‌کننده باشد.

چرا DxOMark؟

نمره‌ی DxOMark به یک معیار برای مقایسه‌ی دوربین‌های دیجیتال، لنزها و دوربین‌های موبایل تبدیل شده است. گسترده بودن فعالیت DxOMark کار را برای مقایسه‌ی دوربین‌های مختلف آسان می‌کند. پروتکل‌های تست DxOMark فرایندهای خاصی را مانند تست در شرایط آزمایشگاهی، متدهای خاص و ابزار آزمایش ویژه را شامل می‌شود تا این اطمینان حاصل شود که عدد به دست آمده اتفاقی نبوده است. وقتی DxOMark نمره‌ای را منتشر می‌کند، آن نمره باید بی‌طرفانه، علمی، بدون اعمال سلیقه و نمره‌ای باشد که تولیدکنندگان بر اساس آن با هم رقابت کنند. این درواقع چیزی است که DxOMark باید باشد؛ اما آیا واقعا چنین است؟

روش انجام تست

در تست‌های DxOMark تمام گوشی‌های هوشمند در حالت Auto مورد آزمایش قرار می‌گیرند و نتایج از بررسی فایل JPEG ذخیره شده به دست می‌آیند. تنظیمات دستی فقط هنگام تست بوکه، زوم و عملکرد فلش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آزمون‌های دقیقی به سبک آزمایشگاهی انجام می‌شود و سپس ۵۰ صحنه‌ی واقعی و چالش‌برانگیز در فضای داخلی و خارجی معیار قضاوت قرار می‌گیرد. DxOMark ادعا می‌کند نتایج حاصل از این آزمون‌ها توسط «تیمی از کارشناسان تصویر» مورد بررسی قرار می‌گیرند.

امتیاز DxO

تصویر فوق یکی از منابعی است که DxOMark در یکی از آزمون‌هایش استفاده می‌کند. وقتی عکسی گرفته می‌شود، تیم کارشناسان تصویر، از خط‌کش مانند آنچه در تصویر زیر می‌بینید برای تعیین درجه‌ی کیفیت عکس استفاده می‌کنند.

امتیاز DxO

به این شکل که با نگاه کردن به عکس گرفته‌شده توسط گوشی هوشمند آن را با شبیه‌ترین نمونه در خط‌کش کیفیت انطباق می‌دهند. با این کار، مقدار کیفی به مقدار کمی تبدیل شده و محاسبه می‌‌شود.

امتیازدهی

مجموع نمرات آزمون‌های مختلف نمره‌ی کلی عملکرد دوربین را معین می‌کند. تست‌ها ابتدا به دو بخش عکاسی و فیلم‌برداری تقسیم می‌شوند. سپس برای هر کدام از موارد زیر نمره تعیین می‌شود:روشنایی و کنتراسترنگفوکوس خودکارتکسچر یا بافت تصویرنویز تصویرجلوه‌های هنریفلشزومبوکه

از آنجایی که نمره‌ی نهایی ترکیبی از تمام نمره‌های بخش‌های فوق است، برای اطلاع از نمرات مخصوص هر کدام از این بخش‌ها باید به سایت DxOMark رفته و بررسی کامل دوربین موردنظر خود را بخوانید.

با نگاهی به نمرات گوشی پیکسل ۲ در زیر متوجه خواهید شد که نمره‌ی نهایی مسلما میانگین نمرات ثبت شده نیست؛ بلکه به نظر می‌رسد تعداد واحد‌های اختصاص داده شده به هر آزمون متفاوت است و برخی تست‌ها مهم‌تر تلقی شده و برخی تقریبا نادیده گرفته می‌شوند. مشکل اینجا است که آزمایشگاه DxO با اینکه سعی کرده است نمره‌ی کلی به دست‌آمده بدون هیچ‌گونه دخالت و اعمال سلیقه باشد، اما ظاهرا سیستم نمره‌دهی چیزی خلاف این را نشان می‌دهد.

امتیاز DxO

خرید بر اساس امتیاز DxO

برای انتخاب یک دوربین سوالات بسیاری وجود دارد که باید از خود بپرسید؛ آیا معمولا در نور کم عکاسی می‌کنید؟ آیا قرار است خیلی از بوکه استفاده کنید؟ چقدر عادت دارید هنگام عکاسی از زوم استفاده کنید؟ در این مرحله است که نمره‌ی کلی می‌تواند گمراه‌کننده باشد.

فرض کنیم که شما یک گوشی هوشمند با قابلیت زوم بالا نیاز دارید. آیا به رده‌بندی کلی DxO نگاه کرده و بالاترین را انتخاب می‌کنید؟ در حال حاضر پیکسل ۲ در صدر قرار دارد.

اما بر اساس اطلاعات DxO بهتر است سراغ گلکسی نوت ۸ بروید. این گوشی نمره‌ی کلی کمتری دارد اما نمره‌ی زوم آن بیش از دوبرابر نمره‌ی زوم پیکسل ۲ است.امتیاز DxO

نکته‌ی دیگری که باید مورد توجه قرار دهید این است که DxO با تولیدکنندگان قرارداد همکاری می‌بندد و به آن‌ها در بالابردن امتیاز DxOMark کمک می‌کند. این سیاست به دو دلیل قابل اعتماد بودن امتیاز DxO را خدشه‌دار می‌کند.

اول اینکه سازندگان گوشی هوشمند، دوربین محصول خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که در DxO امتیاز بالاتری کسب کند؛ اما آیا تنظیمات یادشده برای کاربران نیز مطلوب است؟

دوم اینکه اگر شرکتی تمام تلاش خود را برای ارائه‌ی یک دوربین عالی انجام دهد اما با آزمایشگاه DxO همکاری نکند، آیا به این معنی است که نمره‌ی پایین‌تری از DxO دریافت خواهد کرد؟ شاید به این معنی باشد که DxO اصلا دوربین این شرکت را مورد بررسی قرار ندهد.

همکاری با آزمایشگاه DxO به‌طور کلی می‌تواند منجر به تولید دوربین بهتری شود؛ اما وجود این رابطه‌ی عجیب بین تولیدکننده و بررسی‌کننده که باعث دریافت امتیاز بالاتر می‌شود به این معنی است که نباید خیلی به امتیازهای DxO تکیه کنیم.

چیزی تا کمال نمانده است؟

با پیشرفت فناوری، سنسورهای دوربین، لنزها، اندازه‌های تصویر و نرخ فریم بر ثانیه نیز بهبود می‌یابند؛ اما بهترین دوربین‌های حال حاضر امتیاز ۹۸ را دریافت کرده‌اند؛ پس تکلیف دوربین‌های سال آینده چیست؟ آیا معنی ۹۸ در آینده تغییر می‌کند؟ تکلیف دوربین RED Helium 8KS35 که امتیاز ۱۰۸ را کسب کرده چیست؟ آیا از عالی هم بهتر است؟

امتیاز DxO

اشتباهی که بسیاری از وبسایت‌ها و کانال‌ها مرتکب می‌شوند این است که فکر می‌کنند امتیاز DxOMark از ۱۰۰ است. بنا بر اعلام آزمایشگاه DxO این تصور صحیح نیست. در واقع، آن‌ها مطمئن هستند که گوشی‌های هوشمند از ۱۰۰ عبور خواهند کرد.

اینکه یک گوشی هوشمند امتیاز ۹۸ را کسب کرده است به این معنی نیست که تقریبا عملکرد عالی دارد. در واقع، این یک موضوع کاملا اتفاقی است؛ چرا که ممکن است این‌گونه به نظر برسد که تنها دو نمره تا نمره‌ی کامل فاصله دارد؛ اما این تصوری اشتباه و فریبنده است.

به هرحال اگر گوشی هوشمندی امتیاز ۱۰۰ را کسب کند، سایت‌های خبری حوزه‌ی فناوری در مورد آن بزرگنمایی خواهند کرد؛ مخصوصا اگر یک گوشی عدد ۱۰۰ را رد کند و امتیازی بالاتر از ۱۰۰ دریافت کند. اما به یاد داشته باشید که امتیاز کلی همواره با پیشرفت دوربین‌ها بالاتر می‌رود.

آیا باید به امتیاز DxOMark اعتماد کرد؟

بله. آن‌ها بدون انجام آزمایش‌های حساب شده به منبع سنجش کیفیت دوربین‌ها تبدیل نشده‌اند. آزمایشگاه DxO آزمایش‌های دقیقی انجام می‌دهد. ایراد کار در روشی است که خبرگزاری‌ها در انتشار نتایج این آزمون‌ها در دستور کار قرار می‌دهند.

مقاله‌های مرتبط:

امتیاز 94 DxOMark به گلکسی نوت 8؛ توانمندترین دوربین عکاسی دنیای موبایلDxOMark به دوربین پیکسل 2 گوگل امتیاز ۹۸ داده استامتیاز ۹۷ DxOMark به عملکرد دوربین هواوی میت 10

تیترهای اغوا کننده در خصوص کسب بالاترین امتیاز، برای مجاب کردن کاربر به کلیک روی مطلب، بدون داشتن نیم‌نگاهی به بررسی DxO، گمراه کننده است.

اگر قصد خرید دارید، دید خود را فراتر از نمره‌ی کلی ببرید، وقت گذاشته و بررسی جامع DxO را از دوربین مورد نظر مطالعه کنید. این بار اگر با تیتری در مورد کسب بالاترین امتیاز DxO مواجه شدید، بدانید که آن امتیاز تمام ماجرا نیست و باید به ریزنمرات رجوع کنید.

فراموش نکنید که ممکن است دوربین‌های فوق‌العاده‌ای وجود داشته باشند که توسط DxOMark مورد اعتنا قرار نگیرند و شما به راحتی آن‌ها را از گزینه‌های خود کنار بگذارید.

شما هنگام خرید به چه معیارهایی توجه می‌کنید؟ آیا DxOMark نقشی در انتخاب شما دارد؟ به چه بنچمارک‌های دیگری توجه می‌کنید؟ نظرات خود را با زومیت به اشتراک بگذارید.مشاهده منبع خبر
رای:
1
آیا امکان سوء استفاده از اطلاعات چهره‌ی افراد در آ...
تماشا کنید: مقایسه سرعت پردازشی آیفون X در برابر پ...

محبوبترین مطالب

کدام رنگ آیفون 7 را باید خریداری کنید : نقره ای ، طلایی، رزگلد ، سیاه و یا سیاه براق ؟ رنگ مهم ترین مورد متمایز کننده و شخصی ترین مسئله در آیفون است ، که باعث میشود یکی از مهمترین انتخاب های...
مشکل تکراری عدم دانلود از اپ استور این روزها مجددا سر زبان ها افتاده است و بسیاری از کاربران با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند .  این مشکل هر از گاهی بر روی گوشی های آیفون و یا آیپد نمو...